Så er det godt, at staten kan give dem nogle forbud og påbud og bøder og fængselsstraf og konfiskationer, hvis de ikke overholder alle forbudene. Der skal ansættes nogle kontrollanter, der kan holde øje med alle de tusindevis af forbrydere.
Kun det ”sædvanlige” bliver tilladt. Hurra for Den Brune Reaktion.
http://fpn.dk/motor/article1601438.ece

Join the Conversation

4 Comments

 1. Hvis du nu læste artiklen du linker til, vil du se at forbudet er udstedt af Campingrådet, en privat branche- og standardiserings-organisation. Det eneste link til det offentlige der er her, er at KL og Skov og Naturstyrelsen er medlemmer af rådet, og som sådan i princippet kan blive valgt som et af i alt 11 bestyrelsesmedlemmer, ligesom foreningen ifølge vedtægterne kan modtage tilskud fra det offentlige. Men reglen her er indført af en privat forening og gælder for de campingpladser der er medlemmer af foreningen eller som vil have foreningens godkendelse. Dette er ikke anderledes end at en grundejerforening kræver at rækværket på alle parceller skal være rødmalet.

 2. Hvis du nu læste artiklen du linker til, vil du se at forbudet er udstedt af Campingrådet, en privat branche- og standardiserings-organisation. Det eneste link til det offentlige der er her, er at KL og Skov og Naturstyrelsen er medlemmer af rådet, og som sådan i princippet kan blive valgt som et af i alt 11 bestyrelsesmedlemmer, ligesom foreningen ifølge vedtægterne kan modtage tilskud fra det offentlige. Men reglen her er indført af en privat forening og gælder for de campingpladser der er medlemmer af foreningen eller som vil have foreningens godkendelse. Dette er ikke anderledes end at en grundejerforening kræver at rækværket på alle parceller skal være rødmalet.

 3. Hej, Lars.
  Der er absolut intet privat over Campingreglementet, det er et redskab under miljøministeriet til tryning af civilbefolkningen:
  http://www.blst.dk/Landsplan/Feriefritid/Campingpladser/campingvejledning.htm
  ______ Flg. citater viser, at det er staten, der taler her:
  “……17. Tilsyn
  17.1. Amtsrådets tilsyn
  Tilsynet med overholdelse af campingreglementet påhviler amtsrådet
  ……”
  ______ Og:
  “…..Skov- og Naturstyrelsen, den 16. marts 2000
  Ole Christiansen / Lars Gudmand Pedersen
  Senest opdateret 27-06-2008 af By- og Landsskabsstyrelsen…..”
  ______ Sidstnævnte styrelse er en del af Miljøministeriet.
  Hverken Ole Christiansen eller Lars Gudmand Pedersen er folkevalgte. Alligevel er det dem, der skriver loven her i landet.
  Hvordan går det lige med at overholde Campingreglementet på Christiania?
  Er der lighed for loven?
  Nåh, nej, for hvis nu 700 mennesker overtræder loven, gør det ikke noget som helst; men hvis én eneste lille campingpladsejer og 20 campister ikke overholder samtlige bestemmelser til punkt og prikke, så vil 50 galopperende bureaukrater forfølge dem i de næste 3 generationer.

 4. Hej, Lars.
  Der er absolut intet privat over Campingreglementet, det er et redskab under miljøministeriet til tryning af civilbefolkningen:
  http://www.blst.dk/Landsplan/Feriefritid/Campingpladser/campingvejledning.htm
  ______ Flg. citater viser, at det er staten, der taler her:
  “……17. Tilsyn
  17.1. Amtsrådets tilsyn
  Tilsynet med overholdelse af campingreglementet påhviler amtsrådet
  ……”
  ______ Og:
  “…..Skov- og Naturstyrelsen, den 16. marts 2000
  Ole Christiansen / Lars Gudmand Pedersen
  Senest opdateret 27-06-2008 af By- og Landsskabsstyrelsen…..”
  ______ Sidstnævnte styrelse er en del af Miljøministeriet.
  Hverken Ole Christiansen eller Lars Gudmand Pedersen er folkevalgte. Alligevel er det dem, der skriver loven her i landet.
  Hvordan går det lige med at overholde Campingreglementet på Christiania?
  Er der lighed for loven?
  Nåh, nej, for hvis nu 700 mennesker overtræder loven, gør det ikke noget som helst; men hvis én eneste lille campingpladsejer og 20 campister ikke overholder samtlige bestemmelser til punkt og prikke, så vil 50 galopperende bureaukrater forfølge dem i de næste 3 generationer.

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.